Hamas’tan İsrail’e rest

Hamas’ın yurt dışı sorumlusu Halid Meşal, müzakerelerdeki talepleri gerçekleşmeden Gazze’deki İsrailli esirlerin serbest bırakılmayacağını belirtti.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamaya göre Meşal, Ürdün’de düzenlenen bir etkinlikte konuştu.

İsrail ile Hamas arasında Katar’daki ateşkes ve esir takası müzakerelerine değinen Meşal, Hamas’ın sahadaki mücadelenin yanı sıra müzakere masasında da mücadele verdiğini, inşallah ikisinde de kazanacağını söyledi.

“HEDEFLER GERÇEKLEŞMEDEN ESİRLERİ SERBEST BIRAKMAYCAĞIZ”

Müzakerelerde Gazze’ye saldırıların durması, İsrail ordusunun çekilmesi, zorla yerinden edilenlerin evlerine geri dönmesi, insani yardımların girişinin sağlanması, ablukanın kalkması ve yeniden imar konularında ısrarcı olduklarını kaydeden Meşal, “Bu hedefler gerçekleşmeden esirlerini serbest bırakmayacağız.” dedi.

Müzakerelerin çetin şekilde sürdürüldüğünü ifade eden Meşal, sahada da direnişin çetin mücadeleye devam ettiğini ve iyi durumda olduğunu belirterek, “Bu tarihi bir mücadele. Evet güç dengeleri bizden yana değil ancak Allah bizimle, sonra ümmetimiz, hak ve adalet bizimle.” diye konuştu.

Bu mücadelenin uluslararası arenada “İsrail’in çirkin yüzünü” ortaya çıkardığını vurgulayan Meşal, tüm liderler, hükümetler, siyasi güçler ve örgütlerden Gazze halkının yanında olduklarını hissettirmelerini istedi.

Geçen son birkaç günde Doha, İsrail ile Hamas arasında, Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda ve ABD’nin katılımıyla ateşkes ve esir takası anlaşmasına varılması amacıyla gerçekleştirilen dolaylı müzakere turlarına tanık olmuştu.

İSRAİL KATAR’DAKİ HEYETİ GERİ ÇEKMİŞTİ

İsrail, dün Gazze’deki savaşa tamamen son verilmesi ve İsrail ordusunun bölgeden tamamen çekilmesi dahil olmak üzere Hamas’ın “aşırı talepleri” gerekçesiyle Katar’daki müzakere heyetini geri çağırdığını duyurmuştu.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir