Baskı Artıyor: İki Bitcoin Analisti Bu Seviyelere Düşüş Bekliyor!

Bitcoin blok boyutu yaklaşık yüze 40-50 oranında arttı. BTC madenciliğinin zorluğu 81,73T’ye ulaştı ve ağ hashrate’i son 12 ayda neredeyse iki katına çıktı. Madenci Pozisyon Endeksi (MPI) de madencilerden gelen yüksek satış baskısına işaret ediyor. İki tecrübeli analist 50 bin doların altına düşüş öngörüyor.

Bitcoin madencileri satış baskısı altında!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere BTC fiyatı, spot Bitcoin ETF lansmanından bu yana %25 arttı. Bu süreçte, büyük balinalar önemli Bitcoin birikim yaptı. Düşük BTC arzı ve artan madencilik zorluğu durumu göz önüne alındığında, blok boyutundaki bir artış, madenciler üzerinde varlıklarını satmaları için potansiyel olarak baskı yaratabilir.

CryptoQuant’tan bir analiste göre, BTC’nin son rallisi nedeniyle Bitcoin ağ aktivitesindeki artışın ortasında Bitcoin blok boyutu yaklaşık %40-50 oranında arttı. Tipik olarak, Ordinals blok boyutunu arttırır. Bu da genellikle ücretlerde bir artışa yol açar. Ancak, ücretlerde önemli bir artış yok. Bu da blok boyutundaki artışın yüksek hacimli BTC alım satımından kaynaklandığı anlamına geliyor.

Metrikler ne gösteriyor?

Madencilik zorluğu ve blok büyüklüğü farklı kavramlar olsa da, madenciler ağ üzerinden iletim için daha fazla zaman harcadıklarından blok büyüklüğündeki artış madencilik rekabetini dolaylı olarak etkiler. BTC.com verilerine göre, Bitcoin madencilik zorluğu 81.73T’ye ulaştı. Ağ hashrate’i son 12 ayda neredeyse iki katına çıkarak 303 EH/s’den ortalama 577 EH/s’ye yükseldi.

Analistlere göre, artan madencilik zorluğu ve BTC fiyatının ortasında blok boyutundaki artış, madenciler üzerinde BTC varlıklarını satmaları için baskı yaratabilir. Özellikle, Bitcoin Madencilerinin Pozisyon Endeksi (MPI) de madencilerin satış baskısının arttığını gösteriyor. Bu da analistler ve yatırımcılar arasında endişelere yol açıyor. Tarihsel olarak, BTC fiyatı MPI yüksek olduğunda ve madencilerin rezervi de düştüğünde düzeltmeye tanık oldu.

Şu anda madenci rezervi, spot Bitcoin ETF‘leri ve piyasadan gelen yoğun talep nedeniyle son 3 yılın en düşük seviyesine gerilemiş durumda. Borsa rezervleri de Kasım sonuna kadar korunacak kilit seviye 2 milyon BTC’nin altına düşmenin eşiğinde.

Analistler düşüş bekliyor

Bu arada, spot Bitcoin ETF’leri Cuma günü 323,90 milyon dolarlık net giriş kaydetti. Bu da lansmandan bu yana giriş neredeyse 5 milyar dolara ulaştı. BTC fiyatı son birkaç saat içinde hafif bir düşüş yaşadı. Lider kripto para şu anda 50.850 dolardan işlem görüyor. 24 saatin en düşük ve en yüksek fiyatı sırasıyla 50.660 dolar ve 52.231 dolar. Ayrıca, işlem hacmi son 24 saat içinde %40 oranında azaldı. Bu da traderlar arasındaki ilginin azaldığını gösteriyor. Popüler kripto analisti Ali Martinez, önümüzdeki birkaç gün içinde bir düşüş öngörüyor. Analist, şu seviyelere işaret ediyor:

Eğer Bitcoin 52.000 dolar seviyesini hızlı bir şekilde geri alamazsa, %8’lik bir düzeltmeyle karşılaşabilir ve potansiyel olarak 48.000 dolar ile 46.500 dolar arasına düşebilir. Bu fiyat aralığında, 1 milyondan fazla adres 544.870 BTC’den fazlasını tutuyor ve bu da önemli bir desteğe işaret ediyor.

Kaynak: Ali Martinez

Bir başka yerde Crypto Capo takma adlı tecrübeli analist de düşüş bekliyor. Analist, son hareketlerin de bunu teyit ettiğini söylüyor. Capo, açık pozisyonların ve fonlama oranlarının yükseldiğini belirtiyor. Ayrıca, bu durumun ayıların lehine bir olduğunu kaydediyor. Son olarak analist, kripto para fiyatının kolaylıkla 45.000 dolara kadar düşeceğini ifade ediyor.

Kaynak: Crypto Capa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas