Balıkesir 15.5 milyar ile belediye borç rekortmeni

CHP’nin 75 yıl sonra kazandığı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde ortaya çıkan borç, 31 Mart seçimlerinden sonra bugüne dek açıklanan tüm rakamları geride bırakarak rekor kırdı.

ARAÇLAR İNCELENİYOR

CHP’li Başkan Ahmet Akın, göreve gelir gelmez belediyenin şirketleri dahil bütün birimlerinin mali durumlarıyla ilgili kapsamlı bir çalışma yaptırdı. Buna göre AKP’li önceki yönetimin, 2024 bütçesi 12 milyar lira olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni 15 milyar 428 milyon 985 bin lira tutarında devasa bir borçla devrettiği ortaya çıktı. Genel bütçe borçlarının 10 milyar 766 milyon 85 bin lira, BASKİ borçlarının 3 milyar 492 milyon 819 bin lira, şirketlere ait borçların da 1 milyar 170 milyon 79 bin lira oluğu tespit edildi. Kiralanan 800 araç için ise denedim sürüyor. CHP’li Başkanı Ahmet Akın, yüksek borcun kendilerini durdurmayacağını belirterek “Asla ‘Enkaz devraldık’ demeyeceğiz. Mazeret değil, iş üreteceğiz. Verdiğimiz sözlerin tutmak için kaynak yaratacağız” dedi.

Ahmet Akın

AKP’nin sattığı araziler 20 metrelik pankart oldu

Yerel seçim öncesi CHP Balıkesir İl Başkanlığı, AKP’li başkan Yücel Yılmaz döneminde satılan 120 arazinin listesini 20 metrelik pankarta yazıp asmış, “Elde edilen 82 milyon doların ne oldu?” diye sormuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir