Araştırma sonucu ortaya çıkardı: Bitkilerin ağladığında çıkardığı ses şaşırttı

Bitkiler üzerinde yapılan son araştırmalar, stresli, üzgün bitkilerin metrelerce öteden duyulan sesler çıkardıkları tespit edildi. Araştırmacılar, bitkilerin sadece ses çıkarmakla kalmayıp, aynı zamanda susuz kaldıklarında veya sapları kesildiğinde çok daha fazla gürültü çıkardıklarını keşfettiler.

BİTKİLER AĞLADIĞINDA BÖYLE SES ÇIKARIYOR

Cell dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, bitkiler gergin olduklarında damar sistemi içinde meydana gelen küçük kabarcıkların patlıyor ve bu bir şok dalgası üretiyor. Küçük kabarcıkların patlamasıyla meydana gelen sesin kavitasyonun sonucu olduğu düşünülüyor.

New York Times’ta yer alan haberde, Tel Aviv Üniversitesi’den biyolog Lilach Hadany, “Beni rahatsız eden en açık konu bitkilerin ses sorunuydu. Kavitasyon en azından seslerin çoğu için en olası açıklama.” dedi.

ARAŞTIRMA SONUCU GERÇEĞİ ORTAYA KOYDU

Hadany, Tel Aviv’de yarasa sesleri üzerine çalışan Yossi Yovel ile tanıştıktan sonra, bunu çözmek için ekip oluşturmaya karar verdi. Yetiştirmesi kolay ve iyi anlaşılmış genetiğe sahip oldukları için domates ve tütün bitkilerine odaklandılar.

Bitkiler, gövdelerine iki mikrofon yerleştirilerek ahşap kutunun içine koyuldu. Araştırmacılar bitkilerin sadece ses çıkarmadıklarını, susuz kaldıklarında ya da sapları kesildiğinde çok daha fazla gürültü çıkardığını tespit etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas