“Balkondan düşersem inanma, ben yaşamayı seviyorum”

Gözde S. Kadıoğlu

[email protected]

BirGün Gazetesi ve TBWAİstanbul, artarak devam eden şüpheli kadın ölümlerine dikkat çekme hedefiyle yeni bir açıkhava kampanyası hazırladı.

Çalışma, Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda yer alıyor. Öğrencilerin ve çalışan kesimin yoğunlukta olduğu kilit bir noktada…

“Son 2 yılda 93 kadın balkondan ‘düşerek’ öldü” gerçeğini öne çıkaran kampanya, #BirTerslikYokMu? sorusuyla herkesi düşünmeye davet ediyor.

Çalışma İrem İlyas ve gazeteci Elif Ilgaz’a ait. Kreatif ekip ise TBWA İstanbul’dan Cantekin Güngör, Önder Dündar, Kemalcan Başaran ve Ece Aktürk.

ANITSAYAÇ 72’Yİ GÖSTERİYOR

Anıt Sayaç Türkiye’de şiddetten hayatını kaybeden kadınları anmak için yapılmış dijital bir anıt. 2013 yılında bu yana Anitsayac.com adresi üzerinden kayda devam eden projenin amacı hatırlatma işlevini doğal bir şekilde yerine getirmek. Anıt Sayaç sanatçıZeren Göktan’ın ilk kez 2013 yılının Mart ayında sergilenen “Sayaç” adlı iki aşamalı çalışmasının katmanlarından biri olarak hayatımıza girmişti. O tarihten beri sayılar maalesef azalmadı, artarak devam etti.

2023 yılında, haber yayına hazırlandığı süre içinde ülkemizde şiddet nedeniyle hayatını kaybeden sayısı 72 olmuştu…

2022’DE 18 KADININ ÖLÜMÜ ‘ŞÜPHELİ’ OLARAK KAYDA GEÇTİ

Evrim Kepenek’in Bianet için hazırladığı rapora göre 2022’de erkeklerin öldürdüğü kadın sayısı 327. Bu sayıya, geçmiş yıllarda işlenen ancak basına 2022’de yansıyan 14 cinayet de eklenirse sayı 341 oluyor. Bu 14 cinayetin bazıları, geçmiş yıllarda basına “faili meçhul” veya “şüpheli ölüm” olarak yansımıştı.

Yine aynı dönemde basına yansıyan verilere göre (1 Ocak 2022 – 31 Aralık 2022) erkekler 39 çocuğu öldürdü, 32 kadına tecavüz etti, 442 kadını seks işçiliğine zorladı,156 kadını taciz etti, 238 çocuğu istismar etti. Erkekler 793 kadını yaraladı.

2022’de aralarında transların da olduğu en az 198 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı.

Erkekler, 2022’de, en az 12 kadını öldürmeye teşebbüs etti, 42 kadını öldürmekle veya şiddet uygulamakla tehdit etti.

Basına yansıyan bilgilere göre erkekler, en az 26 kadını, “koruma”, “uzaklaştırma” kararı ve “talebine” rağmen öldürdü.

“BALKONDAN DÜŞERSEM İNANMA…”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun rakamlarına göre:

2021’de 24, 2022’de 28 ve 2023’ün ocak ayında 4 kadın yüksekten düşerek, 7 kadın da suda boğulma, fare zehiri içme, ateşli silahla ‘intihar’ gibi ‘şüpheli’ şekillerde hayatını kaybetti.

8 Mart Feminist Yürüyüşü’nde açılan pankart, bu şüpheli ölümleri özetleyen ve vurgulayan güzel bir örnek olarak arşive geçti.

“KIZILCIK ŞERBETİ” ACI GERÇEĞİ GÖSTERDİ AMA…

Show TV’de yayınlanan “Kızılcık Şerbeti” adlı dizi, 10 Mart 2023 tarihindeki 18. bölümünde kadına şiddet sahnesi gerekçe gösterilerek cezaya çarptırıldı: 5 hafta durdurma ve 1.5 milyon TL’lik para cezası

Dizinin ilgili sahnesinde zorla evlendirilen genç kadın, erkeğin şiddetine uğruyor, kurtulmak için çabalarken camdan düşüyordu.

Burada cezalandırılması gerekenin, acı bir gerçeği gösteren kurgu kahramanlar mı, yoksa o suçları gerçekten işleyenler mi olduğunun yeniden düşünülmesi gerekiyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir